Freeski
Lillehammer

Drømmer du om å ta freeski til neste nivå? Hos oss blir du en del av et lekent, spennende og sosialt miljø – med masse energi og støtte fra trenere som virkelig bryr seg. Vi gir deg et helhetlig opplegg som kombinerer skole og toppidrett, slik at du kan satse på ski uten å måtte velge bort utdanning.

 

Trenere og oppfølging

Vi har to fulltidsansatte trenere, pluss en ekstraressurs og samlingstrener. De følger deg tett – både på trening, samlinger og konkurranser. Ved skolestart får alle en legesjekk, og vi samarbeider med lege og fysioterapeut for å sikre trygghet og god utvikling. Foreldre kan være trygge på at vi har fokus på helse, skadeforebygging og individuell oppfølging.

Trening – Ski er livet!

Høsten handler om å bygge styrke og forebygge skader, slik at kroppen tåler lange dager på ski. Vi kjører variert barmarkstrening og basistrening – alltid motiverende og tilpasset årstidene.

Når snøen kommer, er vi på ski nesten hver dag! Hafjell og Kvitfjell gir oss topp forhold hele sesongen. Vi jobber med grunnleggende ferdigheter, akser og utviklingstrappa for å gjøre deg til en komplett freeski-utøver.

Vi har også vår egen supertramp, som du kan bruke både i og utenfor treningstid – perfekt for å øve på triks og progresjon.

Konkurranser? Ja! Vi kjører Norgescup med trenere som gir deg støtte og coaching både før, under og etter rennene. Vi ser på konkurranser som en læringsarena – her handler det om å pushe seg selv og følge sin egen plan.

 

Samlinger – der magien skjer

Vi reiser på samlinger i Norge, Sverige og utlandet for å få variasjon og de beste forholdene.

  • Høst: Kläppen (airbag), SNØ (skifølelse), Hintertux (oppkjøring til sesong)
  • Desember: Tidligpark for å komme i gang
  • Vinter: Absolut Park i Østerrike + skandinaviske parker mellom Norgescupene

Dette gir deg sjansen til å utvikle deg i verdensklasse parker – og ha det sykt gøy med laget!

Kostnader

Skolepenger
Tilbudet er spesielt tilrettelagt for kombinasjonen studiespesialisering og toppidrett. Dette inkluderer organisering av skolehverdagen, treningsanlegg og spisskompetanse innen freeski.
Pris for skoleåret 2026/27: kr 31.170,-

Utvidet toppidrettstilbud
Dette er en forutsetning for å delta i den daglige treningen. Tilbudet inkluderer:

  • Helhetlig oppfølging av utøvere
  • Kvalitetssikrede samlinger
  • Daglig trening med kompetente trenere
  • Sesongkort i Hafjell og Kvitfjell
  • Utstyr og halleie
  • Treneroppfølging på konkurranser
  • Testing og kapasitetsprofiler
  • Transport til trening, samlinger og Norgescup

Pris for skoleåret 2026/27: kr 50.000,-
Egne reiseutgifter, samlingskostnader, Norgescuper og personlig utstyr kommer i tillegg. NTG kan fakturere inntil kr 60.000,- ekstra ved behov.

Dette gir deg tilgang til et profesjonelt treningsmiljø og oppfølging på høyt nivå.

Stipend: Det kan søkes via Statens Lånekasse.

Søknadsprosess

  • Søknadsfrist: 1. mars
  • Inntakssamling: 18.–20. februar 2026 på Lillehammer

Søk tidlig for å sikre plass og bli vurdert til inntakssamlingen. Tilbud om skole- og idrettsplass sendes ut kort tid etter samlingen.

Usikker? Kom på åpen dag 31. januar!

Få en smakebit av hverdagen på NTG Lillehammer – helt uforpliktende.
Mer info finner du [her].

Trenere

Morten Thorsrud Bragerhaug

Sportssjef Freeski – permisjon

Morten Thorsrud Bragerhaug, født 1991, startet på NTG Freeski i 2021. Har tidligere jobbet 7 år på Ringebu folkehøgskole sin parklinje. På fritiden er Morten aktiv med klatring, ski og frisbeegolf. Utdannet faglærer kroppsøving og idrett, Trener 3 Freeski, spesialpedagogikk og er kurslærer i freeski for Norges Skiforbund.

Anders Holsve Olsen

Trener freeski

Født i 2002. Anders startet som trener ved NTG Freeski i 2024. Han er tidligere elev ved NTG Freeski og har siden vært en aktiv utøver på høyt nivå. Anders har hatt plass på rekruttlandslaget og konkurrert både i Europacup og World Cup, noe som gir ham verdifull erfaring fra toppidretten.

Med solid kompetanse innen både skikjøring og konkurranseforberedelser, er Anders en trener som evner å møte utøverne der de er og hjelpe dem med å nå sine mål. Han er engasjert, kunnskapsrik og har en sterk forståelse for hva som kreves for å lykkes i freeski.

Anders iveretar rollen som sportssjef på Freeski under Morten sin permisjon.

Oskar Gillebo

Trener Freeski

Født i 2002. Oskar startet som trener ved NTG Freeski i 2026. Han har selv vært elev på NTG Lillehammer og har i årene etter konkurrert på høyt nivå, med erfaring fra både World Cup og rekruttlandslaget. I 2026 ble han norgesmester i slopestyle, en prestasjon han er spesielt stolt av.

Oskar studerer idrettsvitenskap med fordypning i helse- og treningsfysiologi og er nå inne i sitt siste år på bacheloren. Kombinasjonen av egen utøvererfaring og faglig kompetanse gir ham et godt grunnlag for å følge opp utøvere og bidra til deres utvikling.

På fritiden er Oskar allsidig og glad i det meste av idrett. De siste årene har skating dominert som aktivitet på fritiden.

Wall of fame

Tiril S. Christiansen

Uten NTG ville jeg aldri ha kommet meg gjennom videregående skole. Hadde det ikke vært for NTGs engasjement til å få meg gjennom, hadde jeg nok ikke sittet her med et vitnemål i dag.

Ferdinand Dahl
Johanne Killi